Rejestracja firmy w Dubaju (ZEA)

Procedura rejestracji spółki OffShore

Głównym atutem spółek Offshore jest niski koszt rejestracji, brak konieczności prowadzenia księgowości, brak audytów. Niedogodnością może być brak możliwości funkcjonowania na terenie Emiratów. Spółka rejestrowana jest na terenie ZEA, natomiast funkcjonuje poza granicami kraju.

Procedura rejestracji zajmuje ok 2 tygodni. Koszt 3900 USD. Zawiera licencję na pierwszy rok działalności oraz wszystkie koszty start-up. Nie jest wymagana wizyta w ZEA.

Wymagane są postawowe dokumenty: skan paszportu, zaświadczenie z banku o posiadanym koncie, opis działaności, CV właściciela oraz rachunek z danymi aplikanta (np. za gaz, prąd, telefon itp)
Poberz szczegółowe informacje dotyczące rejestracji spółki typu Offshore. – instrukcja 

Procedura rejestracji spółki typu FZE 

Spółki typu FZE rejestrowane są w odpowiednich strefach ekonomicznych. Na terenie ZEA jest ich prawie 40 i każda z nich ma swoje wymagania, ceny i procedury. Oprócz pomocy w rejestracji spółki, pomagamy w wyborze odpowiedniej strefy. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni wybór odpowiedniej strefy oraz odpowiedniej licencji, pozwoli na sprawną pracę w późniejszym okresie.

Głównymi zaletami spółki FZE jest fizyczne funkcjonowanie na terenie ZEA i korzystanie z wszelkich możliwości – porty przeładunkowe, uszlachetnianie towarów, korzystanie z certyfikatów rezydencji podatkowej, systemu bankwego, szybki dostęp do sąsiednich rynków ponad 1 mld klientów – Indie, Iran, Pakistan, kraje północnej Afryki. Ważną zaletą spółek FZE jest możlwość pośredniego oferowania towarów na rynek emiracki (poprzez dystrybutora).

Strefy FZE wydają odpowiednie licencje na działalność. Licencja ważna jest z reguły przez rok, po czym należy wnieść opłate, by przedłużyć działalność o kolejne 12 miesięcy. Przykładowe rodzaje licencji (na podstawie jednej ze FZ – AFZA)

Commercial Lice​nse, General Trading Licen​se, Service Li​cence, Industrial Licen​ce, National Industrial Licence

Opłaty i procedury są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju działalności. Podstawowa procedura zajmuje ok 2-3 tygodni a koszt wynosi od ok. 6000 USD + koszty agencyjne. Wymagana jest przynajmniej 1-krotna wizyta w ZEA i podpisanie odpowiednich dokumentów.

Poberz szczegółowe informacje dotyczące rejestracji spółki typu FZE. – instrukcja 

Spółki lokalne 

Możliwość bezpośredniej sprzedaży towarów i świadczenia usług zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla spółek lokalnych. Charakteryzuje się ona tym, że min 51% udziałów musi posiadać obywatel ZEA, czyli lokalny biznes. Nie oznacza to, że lokalny partner pobiera także większość zysków. Bardzo często umowa spółki mówi o tym, że udziały dzielone są 51/49 a całość zysków przypada inwestorowi. Lokalny partner pobiera stałą opłatę roczną np. 30,000 PLN niezależnie od osiąganych przychodów (tz sleeping partner). Możliwe są też inne rozwiązania uzależnione od zaangażowania lokalnego partnera. Jeśli udostępni np. miejsce na półkach swojego sklepu, może pobierać część zysków.

Bezsprzeczną zaletą takiej formy działalności jest bezpośrednia obecność na lokalnym rynku. W niektórych branżach np. usług bezpośrednich, jest to jedyna możliwość działalności. W handlu warto rozważyć opcję firmy FZE i budowa sieci sprzedaży poprzez dystrybutorów. Spółka lokalna jest także dobrym rozwiązaniem, jeśli partnerem jest biznesman, który działa w zbliżonej branży. Poprzez pomoc w dystrybucji może znacznie przyspieszyć wejście towaru czy usługi na lokalny rynek.

Koszty i czas rejestracji uzależniony jest od rodzaju działalności. Oprócz licencji należy brać pod uwagę inne opłaty związane z daną branżą.

Poberz szczegółowe informacje dotyczące rejestracji spółki typu LLC – instrukcja

Przewiń do góry